Danimarka bëhet vendi i parë në Europë që braktis vaksinën AstraZeneca

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Danimarka është tashmë shteti i parë europian që heq dorë përfundimisht nga përdorimi i vaksinës së AstraZeneca.

Agjencia shëndetësore e vendit pohoi se vendimi u mor për shkak të lidhjes së vaksinës me rastet e rralla të mpiksjes së gjakut.

Drejtori i agjencisë, Soeren Brostroem, tha se pavarësisht sugjerimeve të Organizatës Botërore  të Shëndetësisë dhe Agjencisë Europiane të Barnave për të vijuar vaksinimin me vaksinën suedezo-britanike, fushata e vaksinimeve në Danimarkë do të vijojë pa të.

Përmes një deklarate Brostroem tha: “Na duhet të themi se rezultatet tregojnë për një sinjal real e serioz të efekteve anësore nga vaksina AstraZeneca. Në bazë të konsideratave të përgjithshme, kemi vendosur të vijojmë fushatën e vaksinimeve për të gjitha grup moshat pa këtë vaksinë”.

Muajin e shkuar, Danimarka pezulloi përdorimin e AstraZeneca për shkak të shqetësimeve për efektet anësore të kësaj vaksine, ndërsa të dhënat që vijnë nga vendi konfirmojnë se shumica e qytetarëve janë vaksinuar me Pfizer-BioNTech.

Lexoni gjithashtuEtiketimet

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...


TË FUNDIT

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER