Frika nga Delta, EMA deklaroi se vaksinat e aprovuara nga BE janë efikase ndaj variantit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Agjencia Evropiane për Medikamentet (EMA) deklaroi të enjten se vaksinat anti-COVID të aprovuara në Bashkimin Evropian ofrojnë mbrojtje ndaj të gjitha varianteve të coronavirusit, përfshirë atë Delta.

Megjithatë, agjencia bëri thirrje për një monitorim më aktiv të prodhuesve të vaksinave.

“Ne jemi në dijeni të shqetësimeve të shkaktuara nga përhapja e shpejtë e Deltas dhe varianteve të tjera. Por, aktualisht rezulton se të katër vaksinat e aprovuara në Bashkimin Evropian mbrojnë nga të gjitha variantet që po qarkullojnë në Evropë, përfshirë atë Delta. Të dhënat laboratorike tregojnë se antitrupat e krijuar nga këto vaksina janë në gjendje ta neutralizojnë variantin në fjalë. Këto janë lajme të mira”, u shpreh Marco Cavaleri nga Agjencia Evropiane e Medikamenteve.

Varianti Delta, tej mase i transmetueshëm, u konstatua për herë të parë në Indi dhe ka çuar në një valë të re infektimesh në mbarë botën.

Për të monitoruar rreziqet potenciale, prodhuesit e vaksinës kanë ekspozuar gjakun e personave të vaksinuar ndaj viruseve të projektuara, për të pasur të njëjtat tipare të variantit, për të përcaktuar nëse antitrupat e asgjësojnë virusin.

Aktualisht, Bashkimi Evropian ka katër vaksina të autorizuara: ato nga “Pfizer-BioNTech”, “AstraZeneca-Oxford”, “Moderna” dhe “Johnson & Johnson”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


Etiketimet

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

TË FUNDIT

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

Edhe 10 ditë bojkot për masat e sigurisë, avokatët kërkojnë protestë para KLGJ

Dhoma Kombëtare e Avokatisë (DHKA) ka vendosur këtë të mërkurë, zgjatjen e bojkotit për seancave e masave të sigurisë edhe për 10 ditë të...