Më shumë se 160 viktima nga përmbytjet në Gjermani dhe Belgjikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përmbytjet në Europë kanë shkaktuar me shumë se 160 viktima dhe qindra të plagosur.

Gjermania ka numrin më të madh të viktimave, të paktën 141 njerëz kanë humbur jetën.

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, udhëtoi për në Erftstadt, në zonën e Nordrhein-Westfalen, ku tha se shumë njerëz kanë humbur gjithçka, pasuritë e tyre, shtëpitë e tyre.

Ndërsa, Qendra kombëtare e krizave në Belgjikë tha se numri i vdekjeve i konfirmuar në vend ka shkuar në 27.

Përtej kufirit në Belgjikën lindore, linjat e trenave dhe rrugët mbetën të bllokuara në shumë zona.

Kryeministri belg, Aleksander De Croo dhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen vizituan të shtunën në mëngjes rajonet më të prekura të vendit.

“Zemra ime u rrënua kur takova njerëz që humbën shtëpitë e tyre dhe kursimet e një jete. Unë u thashë atyre: Evropa është me ju. Ne ndajmë pikëllimin tuaj. Ne do t’ju ndihmojmë të rindërtoni”, shkroi von der Leyen në Twitter.

Po kështu, edhe pjesët jugore të Holandës janë goditur nga përmbytje të mëdha.

Kryeministri Mark Rutte, i cili vizitoi rajonin të premten, tha se “së pari, ishte korona, tani këto përmbytje, dhe së shpejti njerëzit do të duhet të punojnë për pastrimin dhe rimëkëmbjen”.

Qeveria e tij ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, duke dhënë fonde për të prekurit.

Franca dhe Zvicra gjithashtu janë goditur nga përmbytjet.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

TË FUNDIT

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...

Dyshime për 3 autorë, gjenden 20 gëzhoja, detaje nga atentati në Vlorë

"Dyshohet se tre janë autorët e atentatit në Vlorë dhe në vendngjarje janë gjetur 20 gëzhonja". Janë këto detajet e fundit që raporton gazetarja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?