Suedia ashpërson ligjin për emigracionin, vështirësohet qëndrimi i përhershëm

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ligji i ri suedez i migracionit, i cili ka hyrë në fuqi, e bën më të vështirë qëndrimin e përhershëm për refugjatët dhe vizitorët.

Ligji u miratua nga parlamenti suedez muajin e kaluar. Ai zëvendëson legjislacionin e përkohshëm që u miratua pesë vjet më parë në një përpjekje për të ulur numrin rekord të kërkesave për azil.

Para ndryshimeve në vitin 2016, që nga viti 1984, vendi skandinav gjithmonë si rregull lëshonte leje qëndrimi të përhershme për refugjatët dhe azilkërkuesit.

Por, rregullat e reja, të paraqitura nga qeveria në fund të prillit, e kthejnë këtë normë.

Ligji për të marrë një leje qëndrimi të përhershme gjithashtu paraqet mundësinë e testeve të gjuhës suedeze dhe njohurive qytetare për këdo që dëshiron të qëndrojë në vend për më gjatë, detajet e plota të të cilave do të përcaktohen në një proces të veçantë.

Ministri i Drejtësisë dhe Migracionit, Morgan Johansson e quajti votimin “një sukses të madh”, por disa grupe të të drejtave kanë shprehur alarmin mbi politika më kufizuese.

Ndryshimet legjislative prekin gjithashtu cilindo që shkon në Suedi me një vizë pune, studentore ose familjare që kërkon qëndrim të përhershëm.

Të ardhurit e rinj tani duhet të jetojnë në vend për të paktën tre vjet para se të konsiderohen për qëndrim të përhershëm.

Personat që lëvizin në Suedi për t’u bashkuar me një anëtar të familjes automatikisht do të marrin vetëm leje të përkohshme për të qëndruar.

Ata gjithashtu duhet të provojnë se mund të mbajnë veten duke përmbushur një prag të ardhurash prej rreth 809 euro në muaj.

Përjashtimi i vetëm nga ky rregull është për shtetasit suedezë të BE-së ose zviceranët që duan të marrin bashkëshortin ose bashkëshorten e tyre për të jetuar me ta.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

Kriza mbyll teatrot në Hungari, qendrat kulturore s’i mbijetojnë rritjes së çmimeve

Pasi çmimet u rritën në stratosferë, disa teatro në qendrat kulturore të Budapestit vendosën të mbyllin dyert për shkak të dimrit. Mes tyre është...

 Noka: Si nisëm të dyshojmë për Bashën pas fotos 26 mijë dollarëshe me Trump

Deputeti i PD-së Flamur Noka, teksa ka folur për financimet ruse, tregoi dhe se si nisën të dyshonin për Lulzim Bashën pas fotos me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?