Protesta kundër vaksinimeve COVID në Athinë, qytetarët përplasen me policinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Me qindra qytetarë protestuan dje jashtë parlamentit në Athinë duke kundërshtuar vaksinimet kundër COVID-19.

Protestuesit u përplasën edhe me policinë, e cila përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë më shumë se 1500 qytetarë.

Protestuesit mbanin në duar flamuj dhe kryqe, si dhe këndonin himnin kombëtar.

Ky është tubimi i dytë brenda një jave kundër përpjekjes së autoriteteve greke për të bindur qytetarët që të vaksinohen.

Një javë më parë, qytetarët protestuan kundër vendimit të qeverisë për të detyruar punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe stafin në azilet e të moshuarve, që të vaksinohen.

Më shumë se 4.7 milionë njerëz janë vaksinuar plotësisht në shtetin fqinj me 11 milionë banorë.

Infeksionet në Greqi janë rritur javët e fundit. Një ditë më parë, autoritetet raportuan pothuajse 3.000 raste të reja.

 

LEXONI GJITHASHTU:


Etiketimet

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

TË FUNDIT

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

Edhe 10 ditë bojkot për masat e sigurisë, avokatët kërkojnë protestë para KLGJ

Dhoma Kombëtare e Avokatisë (DHKA) ka vendosur këtë të mërkurë, zgjatjen e bojkotit për seancave e masave të sigurisë edhe për 10 ditë të...

Kurti: Po ecim me hapa të sigurt për realizimin e hekurudhës Durrës-Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaron se po ecin me hapa të sigurt drejt realizimit të lidhjes hekurudhore Durrës-Prishtinë. “Mbrëmë në mbledhjen e 87-të të...