BE miraton përdorimin e vaksinës Moderna për fëmijët 12-17 vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Agjencia Evropiane e Barnave ka miratuar përdorimin e vaksinës anti-COVID Moderna për fëmijët nga 12 deri në17 vjeç. Kjo është hera e parë që vaksina rekomandohet për persona nën 18 vjeç.

Rregullatori i BE thotë se një kërkim tregon se në më shumë se 3 700 fëmijë doza ka prodhuar antitrupa në numër të krahasueshëm me antitrupat e prodhuara për të rriturit.

Dhimbje krahu, dhimbje kokë dhe lodhje ishin shenjat më të zakonshme që shfaqeshin tek të rinjtë gjatë testimit.

Vaksina, e cila është miratuar më parë për përdorim në Evropë për të rritur, është vaksina e dytë për fëmijë që licensohet nga Bashkimi Evropian.

Deri tani, vaksina e prodhuar nga Pfizer në bashkëpunim me kompaninë gjermane BioNTech ka qenë e vetmja që është përdorur për fëmijët në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

“Përdorimi i vaksinës Spikevax tek fëmijët nga 12 deri në 17 vjeç do të jetë i njëjti si për personat mbi 18 vjeç”, thuhet në komunikatën e Agjencisë Evropiane të Barnave.

Vaksina do të injektohet në dy doza në muskulin e krahut të sipër në katër javë distancë kohore.

Pritet që dhe SHBA të marrë në konsideratë lejimin e përdorimit të vaksinës Moderna për të njëjtin grup moshe.


Etiketimet

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

TË FUNDIT

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...