Cilat qytete evropiane kanë ajrin më të ndotur?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtete si Polonia apo Italia thuhet se kanë disa nga qytetet evropiane me cilësinë më të ulët të ajrit.

EEA (Agjencia Evropiane e Mjedisit) publikoi studimin e fundit mbi ndotjen e ajrit duke ritheksuar se vazhdon të mbetet një rrezik i lartë për shëndetin dhe shkak për vdekjet e parakohshme.

Vitin e shkuar, 417.000 qytetarë nga 41 shtete evropiane humbën jetën para kohe si pasojë e ajrit të ndotur në vitin 2018 – 60,000 më pak se një dekadë më parë, por sërish shifra sipas agjencisë është shumë e lartë.

Grimcat në ajër janë një nga ndotësit me ndikimin më të keq në shëndet për sa i përket sëmundjeve që sjellin vdekje të parakohshme.

Pamje nga Brescia, Itali. Pamje. © Ferdinando Ferrazzi

Një Direktivë Evropiane e ka vendosur maksimumin e tolerueshëm të përqendrimit të grimcave në ajër në 25 µg/m3, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rregulla më të ashpra duke e vendosur maksimumin në 10 mikrogramë për metër kub.

Qyteti evropian me cilësinë më të mirë të ajrit gjatë këtyre dy viteve të fundit thuhet të jetë Umea Suedi, ku përqendrimi i grimcave në ajër është rreth 3.7 µg/m3. Ai ndiqet nga Tampere Finlandë (3.8 µg/m3) dhe Funchal Portugali (3.8 µg/m3).

Pjesë e 10-çes më të mirë janë:

  • Uppsala dhe Stokholmi në Suedi;
  • Tallin, Narva dhe Tatu në Estoni;
  • Bergen dhe Trondheim në Norvegji;
  • Salamanka në Spanjë.

Pamje nga Funchal, Portugali. © Filipe Gomes

Qyteti me ajrin më të ndotur u shpall Nowy SaczPoloni, me një përqendrim grimcash prej 27.3 µg/m3. Pjesë e treshes më të ndotur janë edhe CremonaItali dhe Slavonski BrodKroaci.

Lista e 10-çes më të ndotur vazhdon me:

  • 4 qytete të tjera polake (Zgierz, Piotrkow Trybunalsi, Zory and Krakow);
  • 3 qytete të tjera italiane (Vicenza, Breshia, Pavia);
  • si dhe qytetin bullgar

Pamje nga Krakaw, Poloni. © Severiunus Dewantara

Vitet e fundit, Brukseli i ka çuar shtetet anëtare të BE-së në gjyq si pasojë e ndotjes së lartë të ajrit. Në nëntor, Gjykata Evropiane e Drejtësisë vendosi se Italia ka shkelur direktivat e BE-së në mënyrë “sistematike dhe të vazhduar”.

Komisioni Evropian gjithashtu ka referuar edhe Poloninë dhe Francën për shqyrtim në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë (ECJ).

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas dhe e përfunduar...

TË FUNDIT

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas dhe e përfunduar...

I vjedhur në 1917, dorëshkrimi 1000-vjeçar i kthehet pronarëve të ligjshëm

Një dorëshkrim 1000-vjeçar i grabitur gjatë Luftës së Parë Botërore është kthyer në manastirin grek nga ku ishte vjedhur më shumë se një shekull...

Senatori amerikan paralajmëron një sulm të mundshëm rus në territorin e NATO-s

Senatori republikan i Floridës, Marco Rubio, shprehu shqetësimin për mundësinë e një sulmi në territorin e NATO-s nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë një...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?