Greqia çel Ministrinë për Krizat Klimatike pas zjarreve masive

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria greke ka krijuar një ministri të për të adresuar pasojat e ndryshimeve klimatike, e cila do të drejtohet nga ish-komisioneri i BE Christos Stylianides.

63-vjeçari, I cili ka shërbyer si komisioner për menaxhimin e krizave dhe ndihmave humanitare nga 2014 në 2019, u emërua pas zjarreve masive që përfshinë vendin dhe dogjën mbi 1 kilometra katrorë pyje në ishullin Evia dhe në jug të Greqisë.

Si ministër i krizave klimatike dhe mbrojtjes civile, Stylianides do të drejtojë shërbimet zjarrfikëse dhe politikat e rimëkëmbjes pas katastrofave, për t’iu përshtatur realitetit të ri dhe temperaturave të larta të përcjella nga ndryshimet klimatike.

‘Kam pranuar postin me ndërgjegje të plotë mbi sfidat dhe pritshmëritë që vijnë bashkë me të. Pasojat e ndryshimeve klimatike na kanë prekur të gjithëve dhe duhet të përshpejtojmë ndryshimet rrënjësore pa asnjë vonesë’, tha Stylianides. ‘Parandalimi i katastrofave dhe gatishmëria ndaj tyre është arma më e mirë që kemi’.

Më herët, qeveria greke pranoi disa prej gabimeve të kryera në mënyrën sesi u menaxhua lufta kundër zjarreve në ishullin Evia.

Stylianides, me kombësi qipriotë, do të pajiset me pasaportë greke përpara se të betohet të premten.


 

Etiketimet

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

TË FUNDIT

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?