Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira.

Që prej 2018-s, numri i njerëzve që përpiqen të kalojnë kanalin me varka të vogla është rritur ndjeshëm.

Ahmad Waqar dëshiron të shkojë në Londër, ku jeton vëllai i tij.

“Sekseri më tha se për tre ditë do ta kaloja Kanalin, por ai më gënjeu dhe vijon të gënjejë. Ai merr paratë dhe ikën. U ka marrë para’ 150 personave, që kanë dhënë 3 mijë euro secili”, shprehet emigranti afgan.

Ndërkohë, tensionet mes Britanisë dhe Francës mbeten të larta.

Një takim mes ministrave të brendshëm të Gjermanisë, Holandës dhe Belgjikës do të mbahet në Kale’, ku do të jetë i pranishëm edhe përfaqësuesi i KE-së, por pa Britaninë.

“Ky është një problem afatgjatë. Sa do të mund të qëndrojnë në det këto patrulla? Ditë, javë, apo muaj? Ky është një problem i vazhdueshëm që kërkon një zgjidhje afatgjatë”, tha Kay Marsh, koordinatore për mbështetjen e emigrantëve

Rastet e shpëtimit ndërkohë janë dyfishuar që prej gushtit dhe që prej janarit të këtij viti, mbi 31 mijë emigrantë u përpoqën të arrinin Britaninë, me thuajse 8 mijë prej tyre që u shpëtuan në mes të detit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzat për manipulim në luftën për FSHF

Zgjedhjet për kreun e FSHF-së po shoqërohen me akuza për manipulim dhe ndërhyrje të politikës. Cila është rruga deri në asamblenë zgjedhore të 2...

Ambasadorja e SHBA takim me kreun e Gjykatës së Lartë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar këtë të premte një takim me kreun e Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi. Ambasadorja thotë se...

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë. Këtë koment që është i pari për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER