Dhuna ndaj grave, protestuesit në Belgjikë kërkojnë më shumë angazhim të policisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mijëra protestues në kryeqytetin belg dolën në rrugë të dielën për të demonstruar kundër dhunës ndaj grave.

Afërsisht 8 mijë persona iu bashkuan protestave në Bruksel, sipas platformës Mirabel, e cila përfaqëson dhjetëra organizata të shoqërisë civile.

Balance Ton Bar ishte një nga lëvizjet e shumta protestuese, e krijuar në fillim të këtij viti për të ndihmuar të mbijetuarit e sulmit seksual të tregonin përvojat e tyre në mënyrë anonime, ngjashëm me lëvizjen MeToo.

Maite Meeus, i cili filloi lëvizjen Balance Ton Bar tha se burrat duhet të edukohen më mirë për këtë çështje.

“Ne po presim që burrat të jenë aleatë dhe të marrin një qëndrim proaktiv në këtë luftë,” – u shpreh ai.

Organizata të tjera në mbështetje të vajzave dhe grave, duke përfshirë UFIA thonë se duhet bërë më shumë për të mbështetur dhe dëgjuar viktimat.

“Ne kërkojmë që policia të jetë më mirëkuptuese,” – tha Laura nga UFIA.

“Është çmenduri që të mbijetuarit përdorin llogaritë e aktivistëve në Instagram për të treguar historinë e tyre në vend që të përpiqen për drejtësi të vërtetë dhe të denoncojnë gjithçka që po ndodh,” – shtoi ajo.

Belgjika njoftoi një ditë më parë se po miratonte një plan veprimi kombëtar për luftën kundër dhunës me bazë gjinore. Ai përfshin deri në 200 masa dhe bashkon të gjitha nivelet e qeverisjes.

Laurence Zanchetta, një anëtare e Parlamentit Federal belg theksoi se një pjesë kyçe e kësaj do të jetë trajnimi i policisë për t’u marrë me ankesat dhe pretendimet për dhunë ose sulme seksuale ndaj grave.

“Trajnimi i policëve që do të marrin ankesat është shumë i nevojshëm pasi 70% e ankesave nuk janë ndjekur,” – u shpreh Zanchetta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë. Këtë koment që është i pari për...

Kadare feston sot 86 vjetorin e lindjes

Ismail Kadare feston sot 86 vjetorin e lindjes. I cilësuar si gjeniu i letrave shqipe, veprat e Kadaresë janë botuar n 45 gjuhë. Me këtë rast, Akademia...

Protestë kundër hartës së re gjyqësore në Shkodër

Gjyqtar, avokatë dhe shoqëria civile kundërshtojnë shkrirjen e gjykatave në Shkodër në një të vetme. Këshilli Lartë Gjyqësor ka zhvilluar ditën e sotme në Shkodër...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER