Festivali i dritave në Amsterdam nën kufizimet anti-COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë muajve të dimrit të errët, nga dhjetori në janar, Amsterdami kthehet në një muze dritash në qiell të hapur. Megjithatë, këtë vit, Festivali i Dritave do të mbahet në kushte të kufizuara për shkak të pandemisë.

Instalacionet e krijuara nga artistë, stilistë dhe arkitektë mund të shihen në orët e para të mëngjesit, nga ora 7 deri në 9 dhe pasdite, nga ora 3 deri në 5.

Më pas, në qytet nuk do të ketë më trafik në qendër të qytetit, pasi pas orës 17 të gjitha dyqanet në Amsterdam duhet të mbyllin dyert. Me këto masa, qeveria holandeze synon të vërë nën kontroll infektimin nga COVID.

Për ata që dëshirojnë të shohin shfaqjen me drita sa më shumë të jetë e mundur, të rekomandueshme janë orët e mëngjesit.

Ajo mund të shijohet jashtëzakonisht mirë përmes një turi në kanalin e famshëm të qytetit, me festivalin që do të zgjasë deri më 23 janar.

Ai tërheq rreth një milion vizitorë, por nëse kjo shifër do të arrihet në këtë edicion të dhjetë, me kufizimet strikte, kjo mbetet për t’u parë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kandidatja për kreun e FRPD-së: Zgjedhjet me probleme, s’kishim listën e votuesve

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Barbara Doda e cila për kreun e FRPD, thotë se procesi i votimit në këtë forum kishte...

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

TË FUNDIT

Kandidatja për kreun e FRPD-së: Zgjedhjet me probleme, s’kishim listën e votuesve

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Barbara Doda e cila për kreun e FRPD, thotë se procesi i votimit në këtë forum kishte...

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?