Festivali i dritave në Amsterdam nën kufizimet anti-COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjatë muajve të dimrit të errët, nga dhjetori në janar, Amsterdami kthehet në një muze dritash në qiell të hapur. Megjithatë, këtë vit, Festivali i Dritave do të mbahet në kushte të kufizuara për shkak të pandemisë.

Instalacionet e krijuara nga artistë, stilistë dhe arkitektë mund të shihen në orët e para të mëngjesit, nga ora 7 deri në 9 dhe pasdite, nga ora 3 deri në 5.

Më pas, në qytet nuk do të ketë më trafik në qendër të qytetit, pasi pas orës 17 të gjitha dyqanet në Amsterdam duhet të mbyllin dyert. Me këto masa, qeveria holandeze synon të vërë nën kontroll infektimin nga COVID.

Për ata që dëshirojnë të shohin shfaqjen me drita sa më shumë të jetë e mundur, të rekomandueshme janë orët e mëngjesit.

Ajo mund të shijohet jashtëzakonisht mirë përmes një turi në kanalin e famshëm të qytetit, me festivalin që do të zgjasë deri më 23 janar.

Ai tërheq rreth një milion vizitorë, por nëse kjo shifër do të arrihet në këtë edicion të dhjetë, me kufizimet strikte, kjo mbetet për t’u parë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...