Ndërron jetë presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka humbur jetën në moshën 65-vjeçare.

Lajmi është dhënë nga zëdhënësi i tij, David Cuillo nëpërmjet një postimi në Twitter.

“Presidenti David Sassoli ndërroi jetë në orën 1.15 të mëngjesit të 11 janarit në Aviano Itali, ku u shtrua në spital. Data dhe vendi i funeralit do të komunikohen në orët në vijim”, thuhet nga zëdhënësi i tij.

Të hënën Cuillo njoftoi se Sassoli ishte në spital që nga 26 dhjetori “për shkak të një komplikacioni të rëndë në sistemin imunitar” dhe se të gjitha aktivitetet zyrtare të tij ishin anuluar.

Më herët, presidenti i Parlamentit Evropian ishte diagnostikuar me leucemi, por në shtator ai vuante edhe nga pneumonia.

Një ish-prezantues i lajmeve televizive në Itali, mandati i Sassolit si kreu i Parlamentit Evropian do të përfundonte këtë muaj, në gjysmë të mandatit legjislativ pesë-vjeçar i cili filloi në 2019.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?