Spanja heq nga përdorimi testet e COVID të kompanisë kineze, rezultuan false

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Spanja është bërë vendi më i fundit evropian që ka hequr testet e antigjenit për COVID-19 të prodhuara nga kompania farmaceutike kineze Genrui Biotech për shkak të rritjes së rezultateve false pozitive.

Agjencia Spanjolle për Barnat dhe Produktet Shëndetësore, e cila aktualisht po heton produktin, ka urdhëruar tërheqjen e testeve “për shkak të një rritjeje të mundshme të rezultateve false pozitive”.

Testet janë në qarkullim në Madrid, Barcelonë, Sevilje, Getafe dhe Asturias pasi janë shpërndarë në pesë kompani të ndryshme.

Të premten, shitësve me pakicë në Irlandë iu kërkua të hiqnin testet e bëra nga kompania pas këshillave nga Autoriteti Rregullator i Produkteve Shëndetësore të vendit.

Kërkesa erdhi pasi kishin mbërritur mbi 550 ankesa nga njerëz që pretendonin se testet Genrui kanë dhënë rezultate false pozitive.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

TË FUNDIT

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...