Ligji për studimin e Holokaustit shkakton debate në Rumani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një ligj i ri që lejon studimin e Holokaustit në gjimnazet e Rumanisë ka sjellë shumë debate në vend.

Prokuroria ka nisur edhe një hetim për të vendosur nëse deklarata për shtyp e një prej partive parlamentare bie ndesh me një ligj tjetër, atë që kriminalizon çdo minimizim publik të këtij episodi të zymtë historik dhe pasojave të tij.

Menjëherë pas miratimit të ligjit për lejimin e studimit të Holokaustit si një temë të vetme, aleanca për Bashkimin e Rumunëve, një parti që fitoi mbi 9% të votave në zgjedhjet e fundit elektorale dhe është në rritje sipas sondazheve, publikoi një deklaratë për shtyp ku i kërkonte Ministrisë së Arsimit që të ndalonte “eksperimentet sociale mbi fëmijët”.

Në deklaratë thuhej se klasat si edukimi seksual apo historia e holokaustit, ishin tema jo relevante për studentët.

Partia nacionaliste konsvervatore deklaroi se do të donin një program mësimor më të orientuar drejt literaturës dhe historisë kombëtare, pa referenca mbi anti-semitizmin.

Por, ky shpjegim nuk është i mjaftueshëm për studiuesit dhe akademikët në Rumani, të cilët protestuan mbi këtë çështje.

Për vite me radhë Rumiania mohoi përfshirjen e saj në vrasjen e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore, por Komisioni për studime të Holokaustit nxori në pah se 280 mijë persona u vranë në atë kohë në territorin rumun.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...


TË FUNDIT

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER