Franca vendos për vaksinim me detyrim për të rriturit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të gjithë të rriturve mbi 18 vjec në Francë u kërkohet të bëjnë dozën përforcuese të vaksinës për të vijuar të përdorin certifikatën e gjelbër.

Rregulli shumë i debatuar u prezantua për të gjithë personat mbi 65 vjeç një muaj më parë. Fëmijët e moshës 12 deri në 17 vjeç janë të përjashtuar. Ndërkohë në Paris, mbajtja e maskës jashtë nuk është më e detyrueshme. Një gjykatë pariziane pezulloi urdhrin përpara fundjavës.

Në Holandë, kryeministri Mark Rutte njoftoi se disa kufizime të pandemisë gjithashtu do të lehtësohen nga e shtuna.

Deri në katër persona do të lejohen të takohen jashtë, ndërsa tubimet në ambiente të mbyllura rekomandohet të kenë maksimum dy persona. Dyqanet jo thelbësore do të rihapen deri në orën 17:00, megjithatë, ka kufizime për numrin e njerëzve që mund të jenë në dyqan në të njëjtën kohë.

Në Spanjë, qytetarëve më vulnerabël po u ofrohet doza e katërt e vaksinimit kundër COVID-19. Ajo jepet  pesë muaj pas injektimit të tretë. Ndërkohë doza e tretë  do të jetë e disponueshme për të gjithë ata që janë mbi 18 vjeç.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha-mazhorancës: Pse s’keni guxim të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

TË FUNDIT

Berisha-mazhorancës: Pse s’keni guxim të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja...