Danimarka heq kufizimet për COVID pavarësisht përhapjes së Omicron

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të dielën, autoritetet në Danimarkë hoqën një sërë kufizimesh për COVID-19 dhe lejuan rihapjen e disa vendeve, pavarësisht përhapjes së variantit Omicron.

Kinematë, kopshtet zoologjike, muzetë dhe teatrot janë ndër vendet që mund të mirëpresin sërish vizitorë. Një numër i kufizuar spektatorësh gjithashtu u lejuan të merrnin pjesë në ngjarje sportive të brendshme dhe të jashtme.

Vizitorëve u kërkohet të mbajnë maska në shumicën e këtyre vendeve dhe të japin prova se ata janë vaksinuar, ose së fundmi kanë rezultuar negativë për COVID-19.

Qeveria po planifikon të lehtësojë më tej kufizimet e koronavirusit në Danimarkë, një vend me 5.8 milionë banorë, më 31 janar.

Varianti Omicron ka më pak gjasa të shkaktojë sëmundje të rënda sesa varianti i mëparshëm Delta, sipas studimeve të hershme.

Omicron përhapet më lehtë se llojet e tjera të koronavirusit dhe tashmë është bërë dominues në shumë vende.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...