Greqia blen 6 avionë luftarakë nga Franca, nxiten tensionet me Turqinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Greqia mori 6 avionët e parë luftarakë “Rafale” nga Franca, të blerë sipas një marrëveshjeje të mbrojtjes me Parisin.

Ky veprim ka nxitur më tej tensionet me rivalin historik të Athinës dhe partnerin e NATO-s, Turqinë.

Athina ka porositur gjithsej 24 avionë të prodhuar nga Dassault me një kosto prej më shumë se tre miliardë euro ndërsa kërkon të modernizojë forcat e saj të armatosura mes një mosmarrëveshjeje të gjatë me Turqinë mbi burimet energjetike në Mesdheun lindor.

Gjashtë avionët Rafale, të shoqëruar nga dy avionë luftarakë Mirage, kryen një provë përpara se të zbarkonin, në bazën ajrore Tanagra pranë Athinës.

“Ne jemi përsëri në një pozicion për të përmirësuar aftësitë tona mbrojtëse dhe ardhja e këtyre avionëve në një kohë rekord nënkupton angazhimin për të investuar vazhdimisht në kapacitetin parandalues të vendit, në respekt të plotë për pozicionin në të cilin ndodhemi”, u shpreh kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis.

Ai shtoi se marrëveshja me Francën po kontribuonte në strategjinë e Evropës për autonomi.

Parlamenti i Greqisë ratifikoi një pakt mbrojtës me Francën, një aleate e NATO-s, ku ata do t’i vinin në ndihmë njëri-tjetrit në rast të një kërcënimi të jashtëm.

Franca thotë se marrëveshja nuk ka qëllime ndaj një vendi të tretë, por  Greqia, që ruan krahun juglindor të Bashkimit Evropian, duhet të mbrohet.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...