Protesta e artistëve holandezë kundër masave anti-COVID kthen muzeun në parukeri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Artistët dhe punonjësit e muzeve protestuan në një mënyrë shumë të veçantë për të kundërshtuar masat strikte ndaj COVID-19, që nuk i lejojnë të ushtrojnë lirshëm aktivitetin e tyre.

Në ditë normale këtu do të kishte vepra artistike, piktura, statuja apo edhe koncerte por sot ka klientë të cilët presin flokët, rregullojnë thonjtë, bëjnë palestër apo joga. Sallat e koncerteve u shndërruan në qendra estetike të përkohshme. Por me një ndryshim; ke fatin të dëgjosh muzikë të luajtur nga një orkestër profesioniste.

Nuk jemi në një qendër estetike por jemi në ambientet e muzeut Van Gogh që ndodhet në Amsterdam.

“Ne po e organizojmë këtë për të theksuar sepse mendojmë se sektori i kulturës duhet të jetë i hapur. Muzetë në veçanti janë një vend shumë i sigurt për t’u vizituar. Ka shumë hapësirë, ajër të pastër. Thjesht nuk e kuptojmë pse jemi të mbyllur dhe një sallon bukurie është i hapur”, shprehet Emilie Gordenker drejtoreshë e muzeut ‘Van Gogh’.

50 vizitorë mirëpritën seancën e prerjes së flokëve. Ata mbanin maska dhe distancën, ndërsa në hyrje kontrolluan për certifikatat e COVID që tregonin nëse janë vaksinuar ose shëruar.

Muzetë e famshëm në të gjithë Holandën, nga Van Gogh në Amsterdam e deri te Frans Hals në Haarlem, hapën dyert e tyre duke rrezikuar të gjobiten.

Në një postim në Twitter, ministri i Kulturës shprehu mirëkuptim për protestën, por kërkoi kujdes.

Holanda lehtësoi disa masa fundjavën e kaluar, duke lejuar që palestrat, sallonet e bukurisë dhe dyqanet të rihapen. Por vendet kulturore u urdhëruan të qëndrojnë të mbyllura për publikun të paktën deri më 25 janar.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...