Rivalët akuzojnë Macron se po përdor Presidencën e BE për të mbledhur vota

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti francez Emmanuel Macron është zotuar se do ta bëjë Bashkimin Europian më të fortë gjatë 6-mujorit të mbajtjes së presidencës nga vendi i tij, por është akuzuar nga rivalët se po shfrytëzon këtë moment për të mbledhur vota për zgjedhjet e ardhshme.

Në një fjalim të gjatë të mbajtur para Parlamentit Evropian në Strasburg Macron ka detajuar prioritetet e presidencës 6 mujore të Francës, i përqendruar kryesisht në çështjet e klimës.

Por në Francë, këtë moment e lidhin me zgjedhjet e 10 prillit ku Macron pritet të garojë për një tjetër mandat.

Ligjvënësi francez, Yannick Jadot i cili do të jetë pjesë e garës presidenciale, e akuzoi Macron për inkoherencë, teksa i kujtoi se me gjithë fjalimin e bukur të mbajtur në PE, ai ka qenë për 5 vjet në pushtet gjatë të cilit do mbahet mend si presidenti i mungesë së aksioneve ndaj klimës.

Europarlmentari i ekstremit të djathtë, Jordan Bardella, anëtar i partisë së Marine Le Pen, gjithashtu kandidate për presidencën, tha se Macron nuk mund të sillte bashkimin e Europës kur ka kontribuar vetëm në përçarjen e Francës gjatë mandatit të tij.

“Për Francën dhe Europën e rëndësishme është që mandati yt të mbarojë këtu”, u shpreh Jordan Bardella.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...