Danimarka planifikon heqjen e çdo mase kundër COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Danimarka planifikon të heqë kufizimet kundër COVID-19 më 1 shkurt.

Ky vendim vjen në një kohë kur në vend konfirmohen shifra të larta infektimesh çdo ditë.

Arsyeja e heqjes së kufizimeve vjen prej shkallës së lartë të vaksinimit në atë shtet, e cila konsiderohet e mjaftueshme kundër variantit më të butë Omicron, tha të mërkurën Ministria e Shëndetësisë në vend.

Nëse një komision parlamentar miraton propozimin e qeverisë më vonë të mërkurën, Danimarka do të bëhet vendi i parë i Bashkimit Evropian që heq kufizimet, pavarësisht nga vala e infeksioneve me Omicron që përfshiu kontinentin.

“Dëshiroj që COVID-19 të mos kategorizohet më si një sëmundje e rrezikshme për shoqërinë që nga 1 shkurti”, shkroi Ministri i Shëndetësisë Magnus Heunicke në një letër drejtuar ligjvënësve.

Kjo do të çonte në heqjen e të gjitha kufizimeve, duke përfshirë përdorimin e një pasaporte të vaksinimit, mbajtjen e maskave dhe mbylljet e herët për baret dhe restorantet.

Megjithatë, Danimarka do të mbajë disa masa në kufijtë e vendit për katër javë të tjera, duke përfshirë teste dhe/ose karantinë në varësi të vendit të origjinës së udhëtarëve.

Vendi skandinav hoqi të gjitha kufizimet më 10 shtator. Por në fillim të nëntorit vendosi përdorimin e pasaportës së COVID-19, dhe më vonë vendosi edhe kufizime të reja.

Më 17 janar të këtij viti, Danimarka lehtësoi masat kundër COVID, ku lejoi rihapjen e disa vendeve si kinematë, kopshtet zoologjike, muzetë dhe teatrot.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...


TË FUNDIT

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER