Bjellorusia do të luftojë krah Rusisë, thotë Lukashenko

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Bjellorusia do të luftojë krah Rusisë nëse Moska pushton Ukrainën, tha të premten presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko.

Presidenti bjellorus u shpreh se ishte i gatshëm për të mirëpritur “qindra mijëra” ushtarë rus në vendin e tij.

“Nëse ka një agresion kundër Bjellorusisë, do të ketë qindra dhe mijëra ushtarë rus. Që bashkë me qindra dhe mijëra bjellorusë, do të mbrojnë këtë tokë”, tha ai.

Lukashenko paralajmëro se në rast se do të ketë konflikt “nuk do të ketë fitues”.

“Të gjithë do të humbin gjithçka”, tha ai gjatë një fjalimi në Asamblenë Kombëtare.

Moska dhe Minsku janë aleatë kyç, pasi Putin i ka ofruar mbështetje vendimtare Lukashenkos gjatë protestave për rizgjedhjen e tij në 2020.

SHBA dhe NATO kanë paralajmëruar se Rusia po planifikon pushtimin e Ukrainës pasi rreth 100 mijë trupa janë pozicionuar në kufi.

Rusia ka mohuar pretendimet për pushtimin e Ukrainës, nga e cila ka aneksuar Krimenë në 2014.

Në lindje të Ukrainës, separatistët pro rusë kontrollojnë vijën bregdetare në qytetet Donetsk dhe Luhansk.

LEXONI GJITHASHTU:

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Biden: Rusia mund të pushtojë Ukrainën në shkurt

‘S’duam luftë’, Rusia mohon pretendimet e Ukrainës


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...


TË FUNDIT

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER