Lehtësohen masat anti-COVID në Europë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa vende në Europë kanë lehtësuar masat anti-COVID. Ndër to Spanja, që e konsideron një virus normal, ndërsa Danimarka fiton lirinë nga 1 shkurti.

Nga e premtja qytetarët në Barcelonë filluan të hyjnë brenda restoranteve, bareve dhe palestrave pa pasur nevojë për një certifikatë COVID.

Edhe në mbledhjet familjare nuk ka më kufizime, lejohen më shumë se 10 persona. Kufizimi i vetëm për momentin është jeta e natës.

Qeveria daneze njoftoi se nga 1 shkurti nuk ka më asnjë masë kufizuese.

Pavarësisht kësaj, disa kompani ende zgjedhin të respektojnë disa masa në vendin e punës, si dezinfektuesit e duarve, vetë-testimin dhe izolimin.

Shqetësimi i kompanive është se një infeksion në rritje në javët e ardhshme mund të ketë pasoja katastrofale. Disa ekspertë pretendojnë se rihapja është shumë e nxituar.

Më shumë se 98 mijë të infektuar raportohet në Rusi. Megjithatë autoritetet ruse, kanë shmangur vendosjen e kufizimeve të rrepta.

Jo të gjitha shtetet po e menaxhojnë njësoj këtë valë të pandemisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

TË FUNDIT

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?