Le Pen premton daljen e Francës nga NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kandidatja e së djathtës ekstreme për presidencën e Francës, Marine Le Pen ka deklaruar se vendi i saj do ta braktisë Aleancën e Atlantikut të Veriut nëse fiton në zgjedhjet e prillit.

Le Pen tha se Franca duhet të jetë e lirë për të mbrojtur interesat e veta e të mos përshihet në konflikte që nuk kanë lidhje me të.

“Në një kohë kërcënimesh dhe ndryshimesh të mëdha strategjike, Franca nuk do të jetë vetvetja nëse nuk bazohet tek pavarësia e plotë. Duhet të jemi të lirë për të mbrojtur interesat tona, të largohemi nga logjika luftënxitëse e blloqeve dhe të fokusohemi tek strategjitë e ekuilibrave. Prandaj ne do të largohemi nga NATO, që të mos përfshihemi më në konflikte që nuk na përkasin”, tha Le Pen.

Deklaratën e saj, Le Pen e bëri gjatë një mitingu në qytetin lindor të Francës, Reims. Duke u renditur e dyta dhe e treta në sondazhe, ajo shpreson që në zgjedhjet e prillit të mundë në balotazh presidentin aktual Emmanuel Macron.

Sa i takon NATO-s, vetë Macron është gjendur nën një valë kritikash pasi në vitin 2019 e quajti organizatën, të cilën Franca kontribuoi për ta themeluar, një aleancë të vdekur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?