Mijëra qytetarë kundërshtojnë masat anti-COVID, protesta në disa vende

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vijojnë protestat anti-COVID në disa vende të botës, ku kërkohet lehtësim i masave.

Spanjë

Me qindra qytetarë u mblodhën të dielën në Madrid duke kundërshtuar mënyrën sesi qeveria po menaxhon pandeminë. Ata kërkojnë liri nga kufizimet dhe detyrimi për t’u injektuar.

Protestuesit qëndruan para parlamentit ku mbajtën fjalime dhe kënduan. Spanja pritet që të enjten të heq detyrimin për mbajtjen e maskës në ambientet e jashtme.

Ky shtet me 47 milionë banorë, ka regjistruar rreth 9 milionë të infektuar me COVID edhe pse besohet se numri i të prekurve është më i lartë.

Holandë

Në Holandë u protestua edhe gjatë kësaj fundjave. Më shumë se 15 mijë njerëz priteshin të merrnin pjesë në lëvizjen e quajtur ‘ Së Bashku për Holandën” edhe në javët në vijim ata pritet të organizojnë marshime në qytete të tjera holandeze duke kundërshtuar masat kufizuese.

Kanada

Prej disa ditësh protestohet edhe në qytetet kanadeze, qytetarët kërkojnë që të hiqet detyrimi për t’u vaksinuar. Në kryeqytet, demonstruesit protestuan jashtë parlamentit, valëvisnin flamuj kanadezë dhe bërtisnin slogane kundër qeverisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

TË FUNDIT

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?