Papa Benedikti kërkon falje pas raportit mbi priftërinjtë pedofilë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Benedikti i 16-të kërkoi falje për çdo “gabim të rëndë” në trajtimin e rasteve të abuzimit seksual nga ana e klerikëve të Kishës, por nuk pranoi asnjë keqbërje personale pas raportit të pavarur që u publikua muajin e kaluar.

Në letrën e lexuar nga Jozef Rajcinger sekretari i tij personal, Papa Bendedikti shprehet i keqardhur për abuzimet e ndodhura në kohë dhe vende të ndryshme gjatë kohës që ushtronte mandatin në Vatikan.

Jozef Rajcinger, sekretari personal i Bendediktit të 16

“Kam pasur përgjegjësi të mëdha në Kishën Katolike. Ndiej dhimbje të jashtëzakonshme për abuzimet dhe gabimet që kanë ndodhur në vende të ndryshme gjatë kohës kur unë ushtroja mandatit tim. Në të gjitha takimet, veçanërisht në udhëtimet apostolike, me njerëzit e abuzuar seksualisht nga priftërinjtë, jam përballur me pasojat e fajit më të rëndë dhe kam kuptuar se ne vetë jemi të përfshirë në këtë faj sa herë që e neglizhojmë ose nuk arrijmë ta përballojmë atë me vendosmërinë dhe përgjegjësinë e nevojshme, siç ka ndodhur shumë shpesh dhe vazhdon të ndodhë”, thuhet në letrën e Benediktit të 16-të.

Letra e Papës Benedikt vjen pasi një komision ekspertësh arriti në përfundimin se ai ishte në dijeni të katër rasteve të priftërinjve pedofilë kur ishte kryepeshkop i Mynihut. Vetë ai, siguroi se ka marrë pjesë në takime për transferimin e tyre, por se nuk është vënë në dijeni asnjëherë për arsyen e vërtetë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?