Arti i rrugës, artisti francez kombinon grafitet me ndjesinë e dashurisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Për Johan Chaaz, arti i rrugës është një mënyrë për ta demokratizuar atë. Ky artist francez kërkon frymëzim tek kryqëzimet dhe rrugët, të cilat i mbulon me zemra të të gjitha ngjyrave. Ekspozita e tij “Aorta” tregon funksionimin e arterjes në fjalë, që na çon drejt dashurisë dhe jetesës së përditshme.

“Në fillim bëja zemra të kuqe por shumë shpejt i mbingjyrosa me sprajin tim dhe e kuqja filloi të zhdukej; dhe në fakt, ne nuk mund të kënaqemi me një ngjyrë të vetme kur bëhet fjalë për ndjenjat”, thotw artisti.

Duke kaluar nga rruga tek galeria, Chaaz ka instaluar një zemër blu si një triptik qendror krahas një posteri romantik dhe sensual të personazheve të njohura si Maryllin Monroe.

“Doja të shkëputesha nga aspekti sentimental i një zemre poetike, doja të flisja për atë kimik, për anatominë. Fillova të punoja me disa qese gjaku për të pasur idenë e transfuzionit. Dhe, kur dikush ka probleme në çift, përse të mos pijë nga gjaku i personazheve më të njohura në histori”, shprehet Chaaz.

Ekspozita “Aorta” nga Johan Chaaz mund të vizitohet në Galerinë Soffa, në Lion të Francës deri më 14 qershor.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...