Nga muzika tek kuzhina, restorant Evropa bashkon kulturat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Imagjinoni të hyni në një restorant dhe të gjeni kuzhinat e të gjithë Evropës. I frymëzuar nga koncerti Eurovision, një ish-birrari në qytetin e Torinos është kthyer në Restorant Evropa.

Çdo mbrëmje restoranti ofron darka bamirësie me një meny pan-Evropiane, e ndikuar nga kuzhinat e të gjitha vendeve që marrin pjesë në kompeticionin muzikor.

“Këtu ka një shkrirje, ka paksa trashëgimi nga gjyshet ukrainase, janë petët ukrainase të njohura si “vareniki”. Është diçka tradicionale në Ukrainë dhe tani është këtu”, thotë Kseniia Amber, kuzhiniere ukrainase.

I pyetur se çfarë po gatuan, kuzhinieri italian Nicola Bonora përgjigjet: “Mish derri i zi i kombinuar me një teknikë aziatike, me një salcë të ëmbël dhe të thartë, pak asparagus jeshil, basano, i cili grihet me qiqra dhe limon i fermentuar për t’i dhënë ushqimit pak aciditet”.

Restorantit i është bashkuar edhe kuzhinieri portugez Pedro Almeida.

“Si gjithmonë, ‘saudade’ është diçka që na bën të lëvizim. Ajo është shumë e njohur në Portugali dhe unë jam shumë krenar që përfaqësoj Portugalinë këtu”, shprehet Pedro Almeida, kuzhinier portugez.

Restoranti Evropa është një miks shijesh origjinale, frymëzuar nga dëshira për të tejkaluar kufijtë dhe për të bashkuar kulturat e ndryshme. Kuzhinierja ukrainase Ksenia Amber la shtëpinë e saj në Odesa më herët gjatë vitit, duke lënë pas bashkëshortin dhe familjen. Ajo është e vendosur të ofrojë ndihmë duke mbështetur nisma të ndryshme për njerëzit që i largohen luftës.

Fondet e mbledhura nga Restorant Evropa do t’i dhurohen Qendrës Botërore të Kuzhinës, një projekt i kuzhinierit amerikan Jose Andres, që u ofron ushqim vendeve që përballen me kriza humanitare apo të klimës. Këto ditë, kjo qendër po mbështet familjet që largohen nga vendet në luftë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...