Vendi italian ku nuk hahet ushqim ‘italian’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të gjithë ata që udhëtojnë në Itali e dinë rutinën. Një ditë duke vizituar muzetë dhe ndoshta pak pazar, e ndjekur nga makarona me shumicë për darkë. Ose, ndoshta një pica, apo edhe rizoto. Sepse kështu hanë në Itali, apo jo?

Njerëzit e liqenit Trasimeno do ju kërkonin të ndryshonit këtë mendim.

Liqeni prej afro 50 miljesh katrorë, i futur në fshatin qendror të Italisë, në rajonin e Umbria-s, është i njohur për pjatat e tij tradicionale që ndryshojnë jashtëzakonisht nga pjatat tipike italiane.

Umbria është e vetmja provincë pa dalje në det në gadishullin italian dhe është e njohur për ushqimin me shumë mish, tartuf, proshuta dhe salçiçe që janë dhe ndër eksportet e saj kryesore.

Edhe peshku në këtë zonë, nuk gatuhet si në gjithë Italinë, madje do të thoshim gatuhet në një mënyrë të pazakontë.

“Unë vij në Trasimeno për ushqim sepse nuk është si askund tjetër në Itali,” thotë Veronica Grechi, një pronare e B&B nga Firence dhe vizitore e rregullt e liqenit.

Ushqimi i liqenit Trasimeno, i cili në fillim mund të duket i papërshtatshëm për turistët e huaj, është në fakt një pjesë e rëndësishme e kulinarisë me të cilën italianët krenohen.

 

Burimi: CNN

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...