Ministrja e Jashtme suedeze mbështet anëtarësimin e vendit në NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde deklaroi se anëtarësimi në NATO do të kishte një efekt stabilizues, nga i cili do të përfitonin vendet përreth Detit Baltik.

Ann Linde ka bërë këtë deklaratë pasi Finlanda u zotua të aplikonte për anëtarësim në aleancën prej 30-vendesh, raporton news.sky.

Ministrja tha: “Anëtarësimi suedez në NATO do të rriste pragun për konflikte ushtarake dhe kështu do të kishte një efekt parandalues konflikti në Europën veriore”.

Suedia pritet të aplikojë për anëtarësim ditën e hënë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Ministria e Jashtme ruse: Me Finlandën në NATO, Rusia nis hakmarrjen


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

TË FUNDIT

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...