Turqia kundër hyrjes së Suedisë e Finlandës në NATO, thotë Erdogan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti Tayyip Erdogan ka deklaruar të premten se për Turqinë është e pamundur që të mbështesë planin e Suedisë dhe Finlandës për t’u bërë pjesë e NATO-s duke thënë se vendet skandinave janë “shtëpi e shumë organizatave terroriste”.

Turqia zyrtarisht mbështet zgjerimin që prej kohës kur u bë pjesë e NATO 70 vite më parë dhe kundërshtimi i saj mund të përbëjë problem për Suedinë dhe Finlandën pasi për t’u bërë pjesë e aleancës nevojitet votë unanime.

“Po ndjekim zhvillimet mbi Suedinë dhe Finlandën, por nuk kemi pikëpamje pozitive”, tha Erdogan për gazetarët në Stamboll duke shtuar se ishte një gabim pranimi i Greqisë në NATO.

“Si Turqi, ne nuk do të përsërisim të njëjtat gabime. Për më tepër vendet skandinave janë vendstrehimi për organizata terroriste”, shtoi presidenti turk pa dhënë më shumë detaje raporton ‘Reuters‘.

Erdogan me këtë deklaratë i është referuar pretendimeve të Turqisë se Suedia nuk pranon dorëzimin e personave të kërkuar nga grupi ushtarak kurd PKK dhe ndjekës të Fetulla Gylen.

Finlanda ka bërë të ditur të mërkurën planin për të aplikuar për anëtarësim në NATO dhe një gjë të tillë pritet të bëjë edhe Suedia.

Kjo gjë mund të sjellë zgjerim të aleancës ushtarake që presidenti rus, Vladimir Putin synonte të parandalonte me nisjen e pushtimit të Ukrainës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Finlanda do të ‘mirëpritet’ duke premtuar proces të shpejtë anëtarësimi, që gjithashtu mbështetet nga Uashingtoni.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...