1000 euro gjobë lokalit në Firence pas ankesës së klientit për çmimin e kafes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një lokal në Firence është gjobitur me 1 mijë euro pasi një klient u ankua në polici për çmimin e shtrenjtë të kafes.

“Dita Artigianale” në Firence të Italisë u gjobit të hënën sepse nuk kishte vendosur listën e çmimeve në ambientet e lokalit.

Një klient telefonoi policinë pasi ishte zemëruar që lokali i kishte kërkuar të paguante 2 euro për një kafe pa kafeinë.

Sipas Ditta Artigianale, kafja në fjalë vinte nga një plantacion meksikan dhe ishte ‘përgatitur me kujdes të veçantë nga banakieri’.

Në Itali një filxhan kafeje ekspres kushton rreth 1 euro, por shumë lokale i kanë rritur çmimet këtë vit.

Pronari i Ditta Artigianale tha se ishte i ‘gatshëm të paguajë për gabimin’, por kritikoi ligjin në fuqi dhe gjobën e vendosur pasi pretendon se çmimi ishte i publikuar në menunë digjitale të lokalit.

“Unë mendoj se me gjithë gjërat që po shërbehen nëpër lokale ditët e sotme, ky ligj është kaq absurd dhe duhet të ndryshohet, përndryshe 99,9 për qind e lokaleve dhe restoranteve do ta kishin gabim”, tha Francesco Sanapo në Facebook.

Ditta Artigianale është një lokal i mirënjohur në Firence dhe ka fituar disa konkurse për mënyrën e përgatitjes së kafes.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

TË FUNDIT

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...