I nxehti vjen më shpejt, temperatura deri në 40 gradë në disa shtete të Europës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Moti i nxehtë nuk është i jashtëzakonshëm për Spanjën në verë, por është ende pranverë dhe temperaturat janë 10-15 gradë mbi mesataren për këtë periudhë të vitit. Në fakt, termometri po nxehet ngado në gadishullin Iberik, duke arritur deri në 40 gradë në disa zona.

Ky i nxehtë nuk është parë prej 20 vitesh. Ekspertët rekomandojnë që personat e moshuar dhe të vegjlit të qëndrojnë brenda gjatë orëve të paradites.

Franca gjithashtu po digjet nga i nxehti – vala e parë për këtë vit. Njerëzit populluan parqet në Paris, duke u përpjekur të gjenin mënyra për t’u freskuar. Disa ishin më të përgatitur se të tjerët.

“Unë e jam e përgatitur. Kam syzet e diellit, kremin kundër diellit, ilaçe nëse kam migrenë apo nëse një fëmijë nuk ndihet mirë dhe sanduiçe, një shishe me ujë të ftohtë. Pra, çdo gjë që më duhet”, thotë Robiart Hermine, banore e Béthune.

Ndërkohë në Francën qendrore në Lion, vizitorët përfituan nga pikat e njohura turistike për t’u freskuar.

“Erdhëm të vizitonim Lionin dhe natyrisht këtu duhet të shohësh Fourvière. Kjo është mirë sepse vendi është i lartë dhe fryn një fllad i këndshëm që po na freskon”, shprehet André Dubois, pensionist.

Ekspertët thonë se moti i nxehtë me gjasa do të përfundojë me disa stuhi dramatike në fund të javës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...