Stoltenberg: Së shpejti vendimi për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se anëtarët e NATO-s do të marrin një vendim të shpejtë për mirëpritjen e Finlandës dhe Suedisë në aleancën e tyre.

Turqia ka kërcënuar se do vendosë veto ndaj aplikimeve të tyre, duke i akuzuar dy vendet nordike për strehimin e militantëve kurdë, të cilët i konsideron si terroristë, raporton BBC.

Në fjalimin e tij në Danimarkë, ai tha se aleanca është në kontakt me Finlandën, Suedinë, Turqinë dhe po trajton shqetësimet e Turqisë.

Sipas Erdogan, nuk është e pazakontë të ketë dallime mendimesh në NATO dhe se aleanca ka përvojë në gjetjen e zgjidhjeve.

Shefi i NATO-s beson se Ukraina mund ta fitojë luftën, duke shtuar se Rusia nuk ka mundur të marrë Kievin.

Ai u shpreh se forcat ruse janë detyruar të largohen nga Kharkiv dhe zonat përreth, teksa ofensiva në Donbas ka ngecur.

“Ne nuk besojmë se Rusia ka hequr dorë nga qëllimet e saj strategjike, kështu që ne duhet të përgatitemi për një afat të gjatë”, tha Stoltenberg.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

TË FUNDIT

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara, u...