KE planifikon konfiskimin e aseteve ruse për rindërtimin Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Jahtet dhe shtëpitë luksoze të oligarkëve rusë që janë sekuestruar nën sanksionet e BE-së, mund të konfiskohen për të financuar rindërtimin e pasluftës të Ukrainës.

Komisioni Evropian ka propozuar këtë një plan të ri i cili ngre një mori pyetjesh ligjore.

Vendet e BE-së kanë sekuestruar dhe ngrirë pothuajse 10 miliardë euro në asete fizike. Ata gjithashtu kanë bllokuar transaksione financiare me vlerë 196 miliardë euro.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shtetet baltike dhe Sllovakia janë ndër ata që kanë shprehur mbështetjen e tyre për propozimin, duke argumentuar se ata që janë përgjegjës për dëmin duhet të paguajnë faturën e madhe, në vend që BE-ja ta mbajë vetë barrën.

Didier Reynders, Komisioneri Evropian për Drejtësinë tha: “Pra, shuma totale e parave do të vendoset në një fond të përbashkët për viktimat ukrainase dhe ndoshta për të marrë pjesë në hapat e parë në rindërtimin e Ukrainës, por, natyrisht, për ta bërë këtë duhet të keni një transferim të pronësia nga ngrirja deri në konfiskim. Me vendim gjyqësor do të mund të organizohet”.

Propozimi i zbuluar të mërkurën është vetëm hapi i parë. Parlamenti Evropian dhe Këshilli i BE-së duhet të negociojnë dhe mendojnë projekt-direktivën përpara se të miratojnë një version përfundimtar.

Një debat është shfaqur gjithashtu rreth të ardhmes së rezervave valutore të Bankës Qendrore Ruse. Është vlerësuar se rreth 283 miliardë euro janë të ngrira globalisht.

Është një proces ligjërisht i ndërlikuar, sepse, për momentin, asetet në pronësi të shtetit rus mbrohen sipas ligjit ndërkombëtar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

TË FUNDIT

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...