BE në bisedime për blerjen e vaksinës kundër lisë së majmunëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Bashkimi Europian po punon për një marrëveshje të përbashkët blerjeje për vaksinat kundër lisë së majmunit, pasi rastet e sëmundjes virale, që zakonisht janë endemike në Afrikë, janë përhapur në Evropë dhe më gjerë.

Një konsensus i gjerë u arrit në parim me shtetet anëtare që Autoriteti i Përgatitjes dhe Reagimit ndaj Emergjencave Shëndetësore (HERA) të marrë kundërmasa mjekësore në emër të tyre sa më shpejt të jetë e mundur, tha një zëdhënës i Komisionit Evropian për Reuters, duke konfirmuar një raport nga e përditshmja suedeze Dagens Nyheter.

BE është në bisedime për të blerë vaksinën bavareze (BAVA.CO) Imvanex, si dhe antivirale, tecovirimat, të zhvilluar nga SIGA Technologies me bazë në SHBA (SIGA.O), tha gazeta, duke cituar koordinatorin suedez të vaksinave, Richard Bergstrom.

Bergstrom tha se asnjë kontratë me asnjërën kompani nuk ishte nënshkruar ende.

“Por do ndodhë shpejt. Ne duhet të kemi një kontratë gati brenda një jave apo më shumë dhe ndoshta disa dërgesa të kufizuara në qershor”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

TË FUNDIT

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...