Greqia letër OKB-së: Turqia po sfidon sovranitetin në ishujt e Egjeut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Greqia i dërgoi një letër kreut të Kombeve të Bashkuara duke pretenduar se Turqia po sfidon sovranitetin e saj mbi ishujt në lindje të Detit Egje dhe po ndjek një politikë armiqësore që po destabilizon rajonin.

“Greqia i bën thirrje Turqisë që të angazhohet për zgjidhjen paqësore të kësaj mosmarrëveshjeje”, thuhet në letrën e përgatitur nga Ministria e Jashtme greke.

Gjatë vizitës në Jeruzalem një ditë më parë, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu u shpreh se Greqia duhet të tërheqë ushtrinë e saj nga ishujt e Egjeut ose Turqia do të marrë masa duke shtuar se Ankaraja është e përgatitur të sfidojë sovranitetin e tyre.

Të dyja shtetet kanë pasur mosmarrëveshje për dekada mbi kufijtë detarë, por tensionet u rritën në vitin 2020 pas intensifikimit të kërkimeve për naftë dhe gaz në Mesdheun lindor.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...