Ish-drejtori i muzeut në Paris nën hetim për trafik artefaktesh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-drejtori i muzeut të Luvrit në Paris po hetohet nga autoritetet franceze nën dyshimin e trafikut të veprave antike.

Policia dhe prokuroria në kryeqytetin francez akuzon Jean Luc Martinez për “bashkëpunim në krim të organizuar” dhe “pastrim parash”.

Zyra e prokurorit bëri të ditur se dy ish-kolegë të Martinez në departamentin e antikitetit egjiptian të muzeut të famshëm u arrestuan më herët gjatë javës, por u liruan më vonë pa akuza.

Megjithatë, hetuesit refuzuan të komentonin raportimet e mediave franceze se tre personat dyshohen për pjesëmarrje në trafikimin e objekteve të trashëgimisë kulturore me vlerë të lartë.

Sipas burimeve mediatike, hetuesit po shqyrtojnë nëse ish-drejtori Martinez “mbylli sytë” përpara falsifikimit të certifikatave mbi prejardhjen e 5 objekteve antike egjiptiane.

Mes objekteve të trafikuara është edhe një pllakë graniti me shkrime antike e shitur në 2016-n, kur dega e Luvrit në Abu Dhabi bleu një seri artefaktesh egjiptiane për dhjetëra miliona euro.

Martinez braktisi detyrën e drejtorit të Luvrit vitin e kaluar, post që e mbante që prej 2013-s. Aktualisht ai mban postin e ambasadorit për bashkëpunimin ndërkombëtar në fushën e trashëgimisë kulturore.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

TË FUNDIT

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

Alibeaj: ILDKPKI të investigojë rastin Xhaçka për konflikt interesi

Gjatë diskutimit të raportit vjetor të Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj kërkoi nga...

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...