Ndotja e Danubit, rrugëtimi për të hetuar cilësinë e ujit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth katër tonë plastikë derdhen nga lumi Danub në Detin e Zi çdo ditë. Për të vënë në dukje problemin e ndotjes, një profesor nga Gjermania vendosi të përshkojë çdo pjesë të lumit për të rritur ndërgjegjësimin.

Ai quhet Andreas Fat dhe është një nga profesorët më të mirë të notit. Qëllimi i tij është të përshkojë 2700 km në dy muaj dhe të hetojë cilësinë e ujit të Danub.

Aktualisht, ekipi i tij po kalon në Serbi, por dega e Danub afër Beogradit është i vetmi vend ku ai nuk dëshiron të notojë.

“Ne jemi ulur këtu dhe 700 milion njerëz po hedhin jashtëqitjet e tyre në Danub. Nuk është një ndjenjë e bukur të notosh në Beograd”, thotë profesori.

Ai shprehet se lumenjtë janë pasqyra e shoqërisë. Deri më tani ai ka notuar në Rhine e Tennessee, dhe Danubi, i cili derdh tonelata plastike në Detin e Zi çdo ditë, është një sfidë e veçantë për të. Fat thotë se do të vijë momenti kur gjithçka që hedhim në lumenj do të kthehet në pjatën tonë.

“Duhet të shqetësohemi sepse cilësia e ushqimeve po ndryshon, 4.2 tonë mikroplastika kalojnë çdo ditë buzë lumit, marrin gjithçka nga bregu, përzihen me rërë dhe gurë,  peshqit e marrin atë, dhe 75% e popullsisë ha ushqim deti. Ushqimi është në rrezik”, shprehet ai.

Fat dhe ekipi i tij marrin mostra uji çdo 100 km dhe analizojnë cilësinë e tij. Deri më tani kanë kaluar rreth 1500 km, që është pak më shumë se gjysma e udhëtimit të planifikuar.

“Nëse shikoni përbërjen kimike të ujit, mund të shihni se çfarë hanë njerëzit, si jetojnë, çfarë ilaçesh përdorin, si i trajtojnë mbeturinat etj. dhe në të gjitha këto vende gjejmë rezultate të ndryshme”, tregon Fat.

Përmes Serbisë, ata u ndalën në Bački Monoštor, Novi Sad dhe Beograd. Në kryeqytet ata u pritën në zonën Revi nga aktivistë të mjedisit. Dhe të njëjtit që protestuan kundër shkarkimit të mbetjeve të ndërtimit në brigjet e Danubit pikërisht një vit më parë dhe që prej atëherë kanë apeluar vazhdimisht problemin e ndotjes.

“Vetë fakti që askush nuk i priti këta njerëz këtu përveç nesh, na tregon se vetëdija jonë është shumë e ulët. Por çdo ndryshim i vogël është OK, sinqerisht shpresoj që kur të shohim analizat e sotme dhe kur të përhapim lajmet për cilësinë e ujit do të fillojmë të punojmë”, thotë Ana Dzakic, nga shoqata “Bela Čaplja”.

Në secilin prej vendeve ku kalojnë, këta njerëz flasin me qytetarët dhe studentët për të rritur ndërgjegjësimin për ndotjen e ujit. Ata kanë pak më shumë se 1000 km përpara dhe rezultatet e para të kërkimit të tyre do t’i marrim pas pak më shumë se një muaji.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

TË FUNDIT

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?