Qiproja akuzon Turqinë se synon kontrollin e plotë të veriut separatist

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qipro akuzon Turqinë se po kërkon të ketë kontroll të plotë mbi veriun separatist të ishullit, dhe për këtë do të paraqesë një ankesë zyrtare te Organizata e Kombeve të Bashkuara, tha presidenti Nikos Anastasiadis të hënën.

Anastasiadis, grek qipriot, pretendon se marrëveshja e re e ndihmës financiare nga ana e Turqisë me turqit qipriotë, së bashku me ndryshimet në udhëtimet ajrore, dëshmojnë dëshirën e Ankarasë për të “kontrolluar” plotësisht turqit qipriotë në veri.

Qipro është një ishull i ndarë etnikisht, midis një pakice qipriotësh turq në veri dhe grekëve qipriotë në jug. Vetëm Turqia e njeh pavarësinë e turqve qipriotë.

Në letrën drejtuar OKB-së, Anastasiadis tha se do të protestojë kundër masës së Turqisë për ta bërë aeroportin kryesor të turqve qipriotë si një linjë e brendshme fluturimi me Turqinë, duke e kthyer atë në aeroport turk.

“Unë do të vijoj me ankesën në lidhje me aeroportin që në thelb është duke u integruar dhe konsiderohet një aeroport turk,” tha Anastasiades. “Së dyti, protokolli (financiar) tregon qartë kontrollin e plotë të Ankarasë mbi turqit qipriotë.”

Zyrtarët turq, megjithatë, thonë se masa e marrë në lidhje me aeroportin synon t’i bëjë më të lira fluturimet vajtje-ardhje nga Qipro.

Udhëheqësi turk qipriot Ersin Tatar hodhi poshtë komentet e Anastasiadis, duke i cilësuar si “propagandë greke qipriote” të hënën.

Tatar tha gjithashtu se marrëveshja financiare kishte “rëndësi të madhe” për të rigjallëruar ekonominë turke qipriote përpara zgjedhjeve presidenciale vitin e ardhshëm.

Varësia financiare

Edhe pse veriu ka qenë prej kohësh i varur nga ndihma ekonomike turke, shumë qipriotë turq janë të shqetësuar për paketën e re prej 240 milionë euro grantesh dhe huash nga Turqia, të cilat përbëjnë një të tretën e të ardhurave vjetore të shtetit.

United Cyprus Now, një grup paqësor, thotë se marrëveshja i detyron turqit qipriotë të marrin masa që shtypin lirinë e fjalës, duke e bërë më të lehtë për qytetarët turq blerjen e pronave në ishull, e duke u dhënë më shumë pushtet autoriteteve fetare.

“Këto masa përbëjnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për vullnetin, identitetin, kulturën, mënyrën e jetesës dhe trashëgiminë e turqve qipriotë,” tha ky grup.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?