Kriza e çmimeve, tek ne u shtrenjtua nafta e ushqimet, në Europë energjia 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria dhe Europa kanë parë rritjen më të lartë të çmimeve në muajin maj. Në vendin tonë inflacioni arriti në 6.7 % ndërsa në Bashkimin Europian, 8.1%.

Të dhënat tregojnë se transporti dhe ushqimet vunë në vështirësi familjet shqiptare, pasi rritja më e madhe e çmimeve është parë tek karburantet, vaji, buka, bulmeti, sheqeri dhe fruta-perimet.

Nga ana tjetër, peshën më të madhe e ka dhënë Energjia me rritje 40%, mandej ushqimet dhe duhani me 7.5 %, dhe së bashku me grupet e tjera, niveli i inflacionit arriti 8.1%.

Por, edhe pse shkalla e shtrenjtimit në BE është më e lartë, kriza është ndjerë më shumë këtu, pasi familjet shqiptare harxhojnë rreth 40% të të ardhurave për ushqime, ndërsa ato europiane 15% të rrogave.

Kujtojmë se ushqimet në Shqipëri janë produkte, për të cilat familjet shpenzojnë rreth 40% të të ardhurave mujorë. Ndërkohë, familjet në BE shpenzojnë vetëm 15% të rrogave për shportën.

Qeveria ka dhënë një paketë të përkohshme ndihme për të ndihmuar kryesisht familjet me të ardhura të ulëta, dhe për këtë deklaron se ka mundur të mbajë inflacionin nën kontroll, aq sa të mos destabilizohet tregu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

1 COMMENT

  1. Jo 40 po 60 perqind te rroges nese blen te njejtat te mira si nje qytetar europian. 40 perqind esht kur ha buk me fasule dhe pula te ngordhura. Vendi i cudirave prandaj ne 10 vitet e ardhshme popullsia do tkurret me 20 deri 30 perqind. E mbani mend.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?