Granatimet bllokojnë 77 minatorë në rajonin e Donetskut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Granatimet kanë bllokuar 77 minatorë në një minierë qymyri në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore pasi minierës iu ndërpre energjia elektrike, njoftoi të shtunën agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA.

“Si rezultat i granatimeve nga forcat ukrainase, energjia në minierën Zasyadko në Donetsk u ndërpre, 77 minatorë mbeten nën tokë”, raporton RIA, duke cituar mbrojtjen territoriale të rajonit separatist të mbështetur nga Rusia.

Ukraina mohon në mënyrë rutinore kryerjen e ndonjë sulmi në dy rajonet që përbëjnë Donbasin, republikat e vetëquajtura popullore Donetsk dhe Luhansk, ku separatistët kapën sipërfaqe të mëdha toke në 2014.

Rusia i njohu të dy rajonet si shtete të pavarura në prag të pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.

Moska i quan veprimet e saj një “operacion special ushtarak” për të çarmatosur dhe “denazifikuar” Ukrainën. Kievi dhe aleatët e tij në Perëndim thonë se akuzat fashiste janë të pabaza dhe lufta e Rusisë është një akt agresioni i paprovokuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kosova merr vendim për targat, reciprocitet me Serbinë për letërnjoftime

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme elektronike mori vendim të mundësojë regjistrimin e automjeteve me targa RKS për të gjitha automjetet e pajisura...

Samiti i NATO-s, Rama: Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka...

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

TË FUNDIT

Kosova merr vendim për targat, reciprocitet me Serbinë për letërnjoftime

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme elektronike mori vendim të mundësojë regjistrimin e automjeteve me targa RKS për të gjitha automjetet e pajisura...

Samiti i NATO-s, Rama: Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka...

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...