Greqia dënon retorikën turke për Qipron, Erdogan: Jo bisedime me Mitsotakis-in

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Liderët e Greqisë dhe Qipros u takuan të premten, në një kohë kur Ankaraja po përshkallëzon retorikën e ashpër ndaj Athinës dhe Nikozias.

Dy krerët e shteteve shprehën besimin tek ligji ndërkombëtar, aleancat dhe tek familja europiane, teksa u mbrojtën nga akuzat.

“Mbrojtja e Greqisë dhe Qipros nga çdo tendencë revizioniste janë ligji ndërkombëtar, aleancat tona dhe përkatësia në familjen evropiane. Gjithashtu, me qetësi, vendosmëri dhe gjakftohtësi ne do t’i kundërvihemi çdo retorike që tejkalon kufijtë e praktikës diplomatike”, tha kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis.

“Jam i sigurt se retorika e Ankarasë do të diskutohet në Këshillin Europian javën e ardhshme dhe më pas në takimin NATO-BE. Jam i sigurt se do të përcjellim një mesazh edhe më të fortë për shmangien e provokimeve nga kushdo që vë në dyshim sovranitetin dhe integritetin territorial të Greqisë dhe Qipros”, tha presidenti i Republikës së Qipros, Nikos Anastasiades.

Erdogan përsëriti edhe njëherë se Turqia nuk do të mbajë më takime të nivelit të lartë me Greqinë, pas rritjes së tensioneve mes dy vendeve.

“E kam shprehur qëndrimin tim në lidhje me Greqinë. Derisa të kem një politikan të ndershëm përpara, ne nuk do të takohemi më me ata. U kemi dhënë fund takimeve të nivelit të lartë dhe nuk do të zhvillojmë më asnjë me palën greke”, tha presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Në samitin e fundit të NATO-s si Mitsotakis edhe Erdogan deklaruan se do të jenë të pranishëm në takimin e ardhshëm në Madrid. Por ata thjesht do të jenë në të njëjtën kohë në të njëjtin vend, pasi bisedime dypalëshe nuk do të ketë përsa kohë presidenti turk thotë se nuk e njeh Mitsotakisin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

TË FUNDIT

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...