Johnson: Ukraina duhet të organizojë Eurovizionin e ardhshëm

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Boris Johnson ka këmbëngulur se Ukrainës duhet t’i jepet mundësia për të pritur Eurovizionin në vitin 2023, pavarësisht konfliktit të vazhdueshëm të vendit me Rusinë.

Ai sugjeroi që Unioni Europian i Transmetuesve (EBU) duhet ta rishqyrtojë vendimin e nëse Eurovizioni do mbahet në Ukrainë apo në Britani.

“Ukrainasit fituan Eurovision Song Contest. Ata e meritojnë ta kenë dhe unë besoj se mund ta kenë dhe besoj se duhet ta kenë”, tha Johnson.

Kryeministri Britanik shtoi se “Kievi ose çdo qytet tjetër i sigurt ukrainas do të ishte një vend fantastik” për organizimin e festivalit.

Ai gjithashtu tha se kryeqyteti ukrainas është “shumë më i gjallë” se sa ishte disa javë më parë, dhe duhet t’u jepet një shans për të organizuar Eurovizionin.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

TË FUNDIT

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...