Rusia liron mjeken që filmoi tmerrin e Mairupolit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një mjekje e famshme ukrainase që dokumentoi gjakderdhjen shkatërruese në Mariupol u lirua nga forcat ruse të premten, pasi u kap rob tre muaj më parë.

Julia Paievska, e cila quhet Taira në Ukrainë, regjistroi rreth 260 gigabajt të përpjekjeve të ekipit të saj për të shpëtuar të plagosurit, duke përfshirë ushtarë rusë dhe ukrainas, në qytetin jugor të rrethuar.

Pamjet e regjistruara duke përdorur një kamera trupi, u nxorën kontrabandë nga Mariupol nga gazetarët në Associated Press.

Njëri prej kolegëve të tyre u arratis nga forcat ruse më 15 mars.

Bashkëshorti i Tairas, Vadim Puzanov tha: “Ishte një ndjenjë kaq e madhe lehtësimi. Këto duken si fjalë kaq të zakonshme, as nuk di çfarë të them”.

Taira dhe një koleg u kapën rob nga forcat ruse më 16 mars, në të njëjtën ditë që një sulm ajror rus goditi një teatër në qendër të qytetit, duke vrarë disa qindra njerëz.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

TË FUNDIT

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...