Ukraina eksporton 5 milionë tonelata grurë në muaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Autoritetet polake dhe ato ukrainase po bëjnë përpjekje për rritjen e shfrytëzimit të akseve rrugore që lidhin dy vendet.

Një delegacion polak vizitoi anën ukrainase të kufirit, ku diskutoi me autoritetet lokale përmirësimin e kapaciteteve të trafikut.

Nismat kanë si qëllim rifillimin e eksportit të drithërave. E interesuar për zhvillime të reja sa i takon një plani të OKB-së për eksportin e grurit të bllokuar është edhe Turqia.

“Në ditët e ardhshme do të kemi zhvillime të reja. Ne po përpiqemi ta zgjidhim këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur përmes një takimi mes Rusisë, Ukrainës, Turqisë dhe OKB-së. Organizata ka një plan dhe mund të themi se palët e interesuara janë dakord për zbatimin e tij”, tha Hulusi Akar, ministër i Mbrojtjes i Turqisë.

Për shkak të bllokimit të porteve të detit të Zi nga Rusia, drithërat ukrainase po transportohen mes të tjerash përmes Polonisë, Rumanisë dhe vendeve baltike, me kamionë dhe tren.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

TË FUNDIT

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021

Gjatë vitit 2021 janë larguar nga Kosova 42 mijë e 728 qytetarë. Rritje më të madhe të emigrimit ka shënuar komuna e Gjilanit me 4...