Universiteti i Kembrixhit shpalos flamurin e Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një pankartë e cila shkruan “Slava Ukraini” që do të thotë “Lavdi Ukrainës” në mbështetje të luftës në Ukrainë është lidhur nëpër kunjat e kapeles së Kolegjit King në Universitetin e Kembrixhit.

Pankarta e cila është varur në pjesën e sipërme të ndërtesës 80 metra në qendër të qytetit, raporton news.sky.

Një zëdhënës i King’s College tha: “Komuniteti i kolegjit është i tmerruar nga vuajtjet dhe humbjet e jetëve të shkaktuara nga ushtria ruse në të gjithë Ukrainën gjatë muajve të fundit, dhe efekti katastrofik që armiqësitë kanë në jetën e mijëra njerëzve, duke përfshirë studentët e zhvendosur dhe studiuesit.

Ai shtoi se “Teksa shprehim keqardhje për rreziqet që lidhen me instalimin e një pankarte të varur midis majave të kapelës, si në lidhje me strukturën fizike të ndërtesës historike, ashtu edhe për rreziqet që paraqiten tani për ata që kërkohen për ta hequr atë, ne jemi plotësisht mbështetës të ndjenjës së saj”.

Zedhënësi tha se prej pushtimit të Ukrainës, ata kanë ofruar ndihmë për studiuesit e bllokuar nga shpërthimi i luftës, si dhe kohët e fundit kanë emëruar të parin nga tre studiuesit e zhvendosur në pozicione postdoktorale brenda Kolegjit duke krijuar një fond për studentët refugjatë nga të gjitha fushat e konfliktit.

 

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

TË FUNDIT

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021

Gjatë vitit 2021 janë larguar nga Kosova 42 mijë e 728 qytetarë. Rritje më të madhe të emigrimit ka shënuar komuna e Gjilanit me 4...