Besueshmëria e BE-së, Ukraina dhe Ballkani presin sinjale të qarta nga Evropa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në Ohër të Maqedonisë së Veriut u mbajt Forumi i Prespës me pjesëmarrjen e krerëve të shteteve, qeverive dhe diplomatëve nga Ballkani perëndimor dhe BE-ja. Një nga çështjet kryesore ishte si të bëhet Evropa më e besueshme ndaj rajonit dhe Ukrainës për procesin e zgjerimit.

Presidenti ukrainas, që bëri thirrje për një Union të fortë e të konsoliduar, iu adresua të pranishmëve në një lidhje virtuale. Një nga pyetjet e shtruara gjatë debatit ishte si t’i dërgohet një mesazh i qartë Kievit kur blloku evropian nuk ka përfunduar me Ballkanin.

 “Të jemi të sinqertë, Këshilli i ardhshëm nuk do të debatonte statusin e kandidatit për Ukrainën nëse vendi nuk do të ishte në luftë. Megjithatë, kjo është një nismë pozitive. Unë jam mes liderëve që e mbështesin BE-në në përpjekjen për të gjetur konsensusin për statusin e Ukrainës. Por i kam dërguar një letër zyrtare presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, ku kërkoj që për Bosnje e Hercegovinën të bëhet e njëjta gjë,” – u shpreh presidenti slloven Borut Pahor.

Sipas pjesëmarrësve në forum, dhënia e statusit për Ukrainën është një sinjal pozitiv, por vetëm nëse shoqërohet nga rezultate konkrete në procesin e zgjerimit të BE-së me Ballkanin Perëndimor.

 “Të gjitha vendet që kërkojnë zgjerimin janë në tryezë. Besueshmëria e procesit ndaj Ukrainës, Moldavisë dhe Ballkanit perëndimor është e njëjtë për të gjithë. Nëse ukrainasit e shohin se edhe me një vend të vogël si Mali i Zi, BE nuk ka vullnet të ecë përpara, atëherë ç’do të thotë kjo për Kievin? Po ashtu, nëse vendet e Ballkanit, si Shqipëria apo Maqedonia e Veriut, shohin se një vend në luftë si Ukraina nuk gëzon një status të veçantë lidhur me zgjerimin, atëherë kush do të ketë perspektivë evropiane,” – tha Manuel Sarrazin, i dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

TË FUNDIT

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...