Bllokimi i grurit ukrainas nga Rusia përbën krim lufte, sipas Borrell

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell thotë se bllokimi i eksporteve ukrainase të grurit nga ana e Rusisë, përbën krim lufte.

Borrell bëri thirrje për zhbllokimin e porteve në jug të Ukrainës, pasi miliona njerëz në botë vuajnë nga uria, shkruan Reuters.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të zhbllokojë portet ukrainase. Është e paimagjinueshme, nuk mund të imagjinohet që miliona tonë grurë të mbeten të bllokuara në Ukrainë, ndërsa në pjesën tjetër të botës njerëzit vuajnë nga uria. Ky është një krim i vërtetë lufte,” tha ai gjatë mbërritjes në një takim të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian në Luksemburg.

Pak javë më parë, presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se për shkak se Rusia ka bllokuar portet e Ukrainës në Detin e Zi, miliona njerëz mund të vdesin nga uria.

Zelenski paralajmëroi një krize të rëndë ushqimore, pasi Ukraina nuk është në gjendje të eksportojë grurë dhe produkte të tjera.

Ndërsa, presidenti rus, Vladimir Putin është shprehur se Moska është e gatshme të japë një kontribut të rëndësishëm për të shmangur një krizë globale ushqimore nëse Perëndimi heq sanksionet e vendosura ndaj Rusisë .

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

TË FUNDIT

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...