Macron humbet shumicën absolute në zgjedhjet parlamentare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka humbur shumicën absolute në parlament.

Në mandatin e dytë presidencial, Macron do të përballet me pasiguri dhe do të përpiqet të sigurojë aleanca për të çuar më tej reformat.

Edhe pse koalicioni i tij Ensemble fitoi numrin më të madh të vendeve në parlament 245, nuk mundi të sigurojë shumicën absolute, të dytët u renditen koaliconi Nupes me 131 deputetë. Partia e Marine Le Pen renditet e treta me 89 vende.

Kryeministrja franceze, Elisabeth Borne e përshkroi situatën të paprecedentë.

“Asnjëherë më parë Asambleja Kombëtare nuk ka përjetuar një konfigurim të tillë nën Republikën e Pestë. Kjo situatë përbën një rrezik për vendin tonë për shkak të sfidave me të cilat duhet të përballemi si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar. Që nga nesër do të fillojmë të punojmë për ndërtimin e shumicës së aksioneve”, u shpreh ajo.

Lideri i të majtës, Jean-Luc Mélenchon i cili siguroi vendin e dytë për aleancën e tij tha se partia presidenciale kishte pësuar një shkatërrim total.

“Është në fund, e para së gjithash është një dështim total i partisë në Macron, një dështim moral, dështim  i  atyre njerëzve që u mbajtën leksione të gjithëve dhe thanë se do të ishin barriera për të djathtën ekstreme, dhe rezultati kryesor është se ata përforcuan atë”, theksoi ai.

Surpriza e madhe e zgjedhjeve ishte pikërisht e djathta ekstreme e Marine Le Pen e cila nga 8 vende në parlamente siguroi 89 deputetë.

“Ta bëjmë Emmanuel Macron një president të minorancës për të mbrojtur vendin nga sundimi i një partie të vetme dhe një president pa kontroll në ushtrimin e pushtetit”, deklaroi Le Pen.

Abstenimi ishte një tjetër zhgënjim i këtyre zgjedhjeve. 53% e francezëve zgjodhën të mos votojnë në shenjë proteste apo indiference.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...