Thatësira kërcënon Italinë, shterojnë lumenjtë, kufizohet përdorimi i ujit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Lumi më i madh i Italisë, Po, po arrin në nivelin më të ulët në 70 vjet. Tek Ponte della Becca, në qytetin Pavia, ku bashkohen lumenjtë Ticino dhe Po, thatësira është kthyer në kërcënim.

“Këtu jemi në Ponte della Becca. Unë nuk kam parë kurë diçka të tillë. Nuk e kam parë që kur kam qenë fëmijë”, thotë Mauro Baldraghi, peshkatar.

Qytete të ndryshme në veri të Italisë kanë shpallur racionimin e ujit. Në disa bashki, uji mund të përdoret vetëm për të gatuar dhe për të larë, por jo për aktivitete si mbushja e pishinës apo ujitja e luleve.

“U detyruam të shpallnim këtë urdhëresë që ndalon përdorimin e ujit jo për nevojat bazë, por për mbushjen e pishinave apo për ujitjen e luleve. Po kalojmë kohë të vështira, më të vështirat në 70 vitet e fundit. Bashkia jonë ka mungesë uji në rezervat e saj dhe shpresojmë që shiu të bjerë së shpejti. Nëse nuk ka shi do të detyrohemi të shpallim urdhëresa të tjera”, shprehet Alessandro Monti, kryetar i Bashkisë së Bavenos në Itali.

Rajonet në veriperëndim të Italisë kanë nisur të vuajnë dhe tani, ato të verilindjes ndodhen në një emergjencë të ngjashme. Qendra është në një situatë para-emergjente, ndërsa në jug problemi i thatësirës është endemik. Kjo do të thotë se jugu, i njohur për historinë shumëvjeçare me thatësirën, rrezikon të kthehet në rajon të shkretë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

TË FUNDIT

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...